Loughborough University
Leicestershire, UK
LE11 3TU
+44 (0)1509 222222
Loughborough University

University Committees

Prizes Committee

Composition and Membership

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Dr Rebecca Higginson  (until 31.7.2019)
Secretary Mr Gary Rackstraw  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
 Vacancy

 

 
School of Science Dr Alexander Balanov (until 31.7.2018)
School of Sport, Exercise and Health Sciences Ruth Casey (until 31.7.2018)
School of Business and Economics Dr Karigash Glass (until 31.7.2019)
Vacancy   (until 31.7.2017)
Members nominated by Students Union Anna Milewska (VP Action) (until 31.7.2018)
   
TENURE OF OFFICE - 

The Chair shall remain in office for not more than two terms, each being three years. Nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two terms and nine years in total.

The five School representatives will serve for three years and will be rotated to ensure membership from all ten Schools is staggered over time

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Dr Rebecca Higginson  (until 31.7.2019)
Secretary Mr Gary Rackstraw  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
School of Social, Political and Geographical Sciences

Dr Catherine Armstrong

(until 31.7.2017)
School of Science Dr Alexander Balanov (until 31.7.2018)
School of Sport, Exercise and Health Sciences Ruth Casey (until 31.7.2018)
School of Business and Economics Dr Karigash Glass (until 31.7.2018)
Wolfson School of Mechanical and Manufacturing Engineering  Dr Ben Halkon (until 31.7.2017)
Members nominated by Students Union Anna Milewska (VP Action) (until 31.7.2017)
   
TENURE OF OFFICE - The Chairperson shall remain in office for not more than two years and nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two years.

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Mr Mike Smith (until 31.7.2016)
Secretary Mr Gary Rackstraw  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
School of Social, Political and Geographical Sciences

Dr Catherine Armstrong

(until 31.7.2017)
School of Science Dr Alexander Balanov (until 31.7.2018)
School of Sport, Exercise and Health Sciences Ruth Casey (until 31.7.2018)
School of Business and Economics Dr Ben Ferrett (until 31.7.2018)
Wolfson School of Mechanical and Manufacturing Engineering  Dr Ben Halkon (until 31.7.2017)
Members nominated by Students Union Rosie Harvey (VP Action) (until 31.7.2016)
   
TENURE OF OFFICE - The Chairperson shall remain in office for not more than two years and nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two years.

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Mr Mike Smith (until 31.7.2015)
Secretary Mr Mark Lister  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
Wolfson School of Mechanical and Manufacturing Engineering Dr Ben Halkon (until 31.7.2016)
School of Electronic, Electrical and Systems Engineering Dr Chris Ward (until 31.7.2015)
Loughborough Design School Dr Erik Bohemia (until 31.7.2015)
School of Business and Economics Dr Chris Spencer  (until 31.7.2015)
School of Social Political and Geographical Sciences  Dr Catherine Armstrong (until 31.7.2016)
Members nominated by Students Union Mr Phil Jenkins (until 31.7.2015)
   
TENURE OF OFFICE - The Chairperson shall remain in office for not more than two years and nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two years.

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Mr Mike Smith (until 31.7.2015)
Secretary Mr Mark Lister  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
Loughborough Design School Dr Erik Bohemia (until 31.7.2015)
School of Electronic, Electrical and Systems Engineering Dr Chris Ward (until 31.7.2015)
School of Arts, English  and Drama Dr Jim Gladwin (until 31.7.2014)
School of Business and Economics Dr Chris Spencer   (until 31.7.2014)
Members nominated by Students Union Ms Sarah Haar (until 31.7.2014)
   
TENURE OF OFFICE - The Chairperson shall remain in office for not more than two years and nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two years.

     Position

   Member

 
Chairperson - elected by Senate Mr Mike Smith (until 31.7.2015)
Secretary Mr Mark Lister  
Five members appointed by selected Schools, one member per School
Loughborough Design School Dr Erik Bohemia (until 31.7.2015)
School of Electronic, Electrical and Systems Engineering Dr Chris Ward (until 31.7.2015)
School of Arts, English  and Drama Dr Jim Gladwin (until 31.7.2014)
School of Business and Economics Dr Chris Spencer    (until 31.7.2014)
Members nominated by Students Union Mr Sarah Haar (until 31.7.2014)
   
TENURE OF OFFICE - The Chairperson shall remain in office for not more than two years and nominated members shall remain in office for not more than three years, except in the event of being appointed to the Chair when his/her period of office may be extended for up to a further two years.

Contact

Gary Rackstraw

University Governance

The University's statutory documents, regulations and governance processes.

Find out more »