Chemical Engineering

News

16 Jan 2020

Winter Graduation in the School of AACME

On Monday 16th December, the School of Aeronautical, Automotive, Chemical and Materials Engineering, (AACME), held its Winter Graduation.

Our Graduates attended a celebration in the School following the graduation ceremony and welcomed friends and family to celebrate with our students and staff.

A number of prizes were presented at the event:

Aeronautical and Automotive Engineering Prizes – presented by Prof Martin Passmore (Head of the Aeronautical and Automotive Engineering Department) and Prof Chris Rielly (Dean of the School of AACME)

Aditya Tanwar - Best Full-Time Student Prize - Automotive Systems Engineering programme

Anujoy Bardhan - Best Full-Time Student Project Prize - Automotive Systems Engineering programme

Matthew Jackson x 300

 

 

 

Matthew Jackson - Best Part-Time Student Prize - Automotive Systems Engineering programme (pictured left)

Alex Weston - Best Part-Time Project Prize - Automotive Systems Engineering programme (pictured below)

Alex Weston x 300

 

 

 

 

 

Chemical Engineering Prizes – presented by Dr Valerie Pinfield (Head of the Chemical Engineering Department) and Prof Chris Rielly (Dean of the School of AACME)

Louise Tomkins - MSc Project Prize - Advanced Chemical Engineering with IT and Managementprogramme (pictured below)

Louise Tompkins x 300

 

 

 

 

 

 

Mrunaal Patel - MSc Project Prize - Advanced Chemical Engineering with IT and Managementprogramme (pictured below)

Mrunaal Patel x 300

 

 

 

 

Materials Prizes – presented by Prof Gary Critchlow (Head of the Department of Materials) and Prof Chris Rielly (Dean of the School of AACME)

Harsh Kothari - The Professor David Gabe Prize - Polymer Science and Technology programme

Fred Attard - The John Goodwin Memorial Prize (Polymers) - Polymer Science and Technology programme

Tatjana Legchilo - The John Goodwin Memorial Prize (Metals) - Polymer Science and Technology programme

 

Chengxi Jing - The Morgan Advanced Materials Postgraduate Award - Materials Science and Technology programme

Vo Khoa Bui - The Arthur Birley Memorial Prize

Samuel Grisa - Institute of Materials, Minerals and Mining (Midlands Group) Susan Panteny Prize for the Best Polymer Project

Desai Athanaze 2 x 300

 

Desai Athanaze - Institute of Materials, Minerals and Mining Prize and the Tinplate Workers Design Prize (presented by Bev Page from the Worshipful Company of Tinplate Workers alias Wire Workers pictured left)

It was wonderful to see all of our graduates with their families and friends on the day and all of the staff from the School of AACME offers their congratulations to all of our graduates this year and we look forward to hearing of the their future successes!