Loughborough University
Leicestershire, UK
LE11 3TU
+44 (0)1509 263171
Loughborough University

London 2012 Games

Information for staff

Celebrating the Games

Don’t forget that Loughborough University staff, students and campus-based partners, and their family and friends, can watch many of the events in the Beckwith Olympic Clubhouse, which is open daily during the week and for major events at the weekends throughout the Games.

If you want to drop into the Beckwith Olympic Clubhouse during your usual working day, remember that you’ll need to get your line manager’s agreement in advance.

To receive a daily news update, including details of the upcoming events and activities in the Beckwith Olympic Clubhouse, sign up at the Loughborough Sport website.

Full details of the TV coverage of the Games is available at the BBC website

Schedule

You can see all the Loughborough-connected athletes in action at the Games at the following times:

DateSportNameTeamTime

Wed 05-Sep

Athletics - 200m (T12)

Libby Clegg

ParalympicsGB

12:10

 

Athletics - 200m (T44)

Stefanie Reid

ParalympicsGB

11:12

 

Cycling Road - Individual C5 time trial

Crystal Lane

ParalympicsGB

10:30 EST

 

Sailing - Mixed 3 Person Keelboat (Sonar)

Hannah Stodel

ParalympicsGB

11:00 EST

 

Table Tennis - Team (Class 6-8)

Aaron McKibbin

ParalympicsGB

 9:00 & 11:30

Thu 06-Sep

Athletics - 200m (T12)

Libby Clegg

ParalympicsGB

12:41 (Semis) & 19:42 (Final)

 

Athletics - Discus (F44)

Dan Greaves

ParalympicsGB

20:31

 

Athletics - 200m (T44)

Stefanie Reid

ParalympicsGB

21:18 (Final)

 

Athletics - 200m (T35)

Sam Ruddock

ParalympicsGB

10:00 & 21:06 (200m Final)

 

Cycling Road - Individual C4-5 Road Race

Crystal Lane

ParalympicsGB

14:32 EST

 

Sailing - Mixed 3 Person Keelboat (Sonar)

Hannah Stodel

ParalympicsGB

11:00 EST

 

Table Tennis - Team (Class 6-8)

Aaron McKibbin

ParalympicsGB

9:00 & 19:00 (Semis)

 

Wheelchair Basketball (Women)

Natasha Davies

Judith Hamer

Clare Strange

Laurie Williams

ParalympicsGB

8:30 - 15:15 (5th - 8th place playoffs)

Fri 07-Sep

Athletics - Discus Throw (F32/33/34)

Kieran Tscherniawsky

ParalympicsGB

19:05

 

Athletics - 100m (T42)

Richard Whitehead

ParalympicsGB

10:12 & 21:48 (Final)

 

Sailing - Mixed 3 Person Keelboat (Sonar)

Hannah Stodel

ParalympicsGB

11:00 EST

 

Table Tennis -Team (Class 6-8)

Aaron McKibbin

ParalympicsGB

12:30 (Final)

 

Wheelchair Basketball (Women)

Natasha Davies

Judith Hamer

Clare Strange

Laurie Williams

ParalympicsGB

8:30 - 21:15 (5th - 8th place playoffs)

This timetable is provisional based on the estimated schedule times provided by the Official London 2012 website and may be subject to change over the coming period. 

Other information

Team GB The Official Preparation Camp Headquarters for Team GB