University Prizes awarded 2012-2013

 

Sir Robert Martin University Prize (£1,500 plus a commemorative medal)

Winner – Lukas Stepanek, Department of Social Sciences

SRMwinner


Lukas was awarded this prize for his outstanding academic performance as both a Post Graduate Taught student and a Post Graduate Research student, and the wide range of non-academic, charitable and voluntary activities which he has engaged in both within the University as well as the local community.

Sir Robert Martin Achievement Prize (£1,000)

Winner – Paul Brack, Department of Chemistry

Paul was awarded this prize in recognition of her outstanding academic performance, as well as the role he plays in being an excellent ambassador for the University.

Winner – Laura Hillyard, School of Sport, Health and Exercise Science

Laural was awarded this prize in recognition of her outstanding academic performance, as well as the role she has played in supporting others to play sport at all levels.

Ede and Ravenscroft Travelling Scholarship (£500)

Winner – Maya Dunn, School of the Arts

Maya was awarded this scholarship to help fund a placement within the Textile Design industry in Sydney, Australia.

View Maya's Report

Winner – Beatrice Wangombe, School of Mechanical and Manufactoring Engineering

Beatrice was awarded this scholarship to help fund a trip to Nairobi, Kenya, to investigate the manufacturing processes and systems at a GlaxoSmithKline production site.

View Beatrice's Report

John Guest Phillips Memorial Travelling Scholarship (two £500 scholarships or one £1,000 scholarship )

Winner – Lyndsey Bakewell, School of the Arts

Lyndsey was awarded this scholarship for travel to Prague in the Czech Republic, to visit the only fully working theatre from the Restoration period.

View Lyndsey's Report

Winner – Ruth Hoyland, School of Civil and Buidling Engineering

Ruth was awarded this scholarship for travel to Luxembourg to meet international experts in the field of Modelling the Thermal Comfort Performance of Humanitarian Relief Tents.

View Ruth's Report

 

Loughborough College of Education Commemorative Awards (total of £800)

Winner – Matthew Hobbs, School of Sport, Exercise and Health Science.

Matthew was made this award for travel to Uganda to help develop a partnership between Forge Valley Community School (his former Secondary School) and SoftPower Education (a charity working closely with communities in Uganda).

View Matthew's report

T S Shipman Prize (up to a total of £800)

Winner – Laura Church, School of Mechanical and Manufacturing Engineering

Winner - Olivia Bauckham, School of the Arts

Hannah Community Prize (total of £200)

Winner – Leah Downing, School of the Arts

Winner – Mershal Kuah, School of Business and Economics

Winner - U-Pen Tan, School of Sport, Health and Exercise Sciences

Ursula Lockley Travel Bursary (£600)

Winner – Thando Sibanda,

Winner - Lydia Wooldridge, School of the Art

View Lydia's report